یوتلست پخش برنامه‌های تعدادی از شبکه‌های ایران را متوقف می‌کند

ماهواره یوتلست

بر خلاف ادعای جریان آزاد اطلاعات، تامین کننده فضای ماهواره‌ای اروپا، یوتلست پخش برنامه‌های تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ایران را متوقف کرد.

یوتلست با هدف جلوگیری از پخش اخبار واقعی، به شرکت آرکیوا، سرویس‌دهنده پخش ماهواره‌ای هاتبرد را روز دوشنبه ۲۴ مهر (۱۵ اکتبر) فرکانسی که این شبکه‌ها بر روی آن پخش می‌شدند را قطع کرد.

شبکه‌هایی پخش آن‌ها متوقف می‌شود، پس از ماه‌ها ایجاد اختلال و انداختن پارازیت بر روی امواج ماهواره‌ای شبکه‌های پرس تی‌وی، العالم، سحر ۱ و ۲، الکوثر، جام جم ۱ و ۲، شبکه خبری جمهوری اسلامی ایران و تلویزیون قرآن هستند.

این توقف پخش برنامه همچنین شامل تعدادی از شبکه‌های رادیویی نیز می‌شود.

این اقدام که پس از ماه‌ها ایجاد اختلال در پخش برنامه‌های کانال‌های ایرانی در شرکت‌های ماهواره‌ای اروپا انجام شده است نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا برای آزادی بیان هیچ احترامی قائل نبوده و از هیچ تلاشی برای خاموش کردن صدای متفاوت و واقعی از رسانه‌های غربی است، فروگذار نمی‌کند.

هدف کانال‌های خبری ایران که پخش آن‌ها بر روی هاتبرد متوقف شده است، فقط شکستن انحصار غرب در اطلاع‌رسانی و رساندن صدای ستمدیدگان به جهانیان بوده است.

بنابراین، اقدام غیرقانونی یوتلست گامی است در جهت خاموش کردن اخبار جایگزینی که منعکس کننده صدای بی‌صدایان است.

با این حال، کانال‌های خبری ایران حق پیگیری قانونی و احقاق حقوق و جبران خسارات مادی و معنوی حاصل از این تصمیم نسنجیده را برای خود محفوظ می‌دانند.

ح ش/ح ش