تاثیرات ویتامین c بر بدن ( اسید آسکوربیک )

ویتامین c

ویتامین c یا اسید آسکوربیک Ascorbic acid یکی از مواد مغذی اساسی است و می توان مقدار بسیار زیادی از این ویتامین را مورد استفاده قرار داد.
ویتامین c ویتامینی محلول در آب است و برای رشد و نمو طبیعی لازم است. ویتامین c به جذب آهن در بدن کمک می کند.
از آنجاکه بدن انسان ،؛ قدرت تولید یا ذخیره ویتامین cرا ندارد، از این جهت مهم است که ویتامین cدر جیره غذایی موجود باشد. برای بسیاری از افراد ، یک پرتقال بزرگ، یک ظرف توت  فرنگی ( حدود 165 گرم ( یا فلفل قرمز یا بروکلی خورد شده ، مقدار کافی ویتامین c روزانه را تامین می کند. مقدار اضافی ویتامین c از ادرار دفع می شود.
در بزرگسالان ، مقدار توصیه شده مصرف در جیره غذایی ویتامین c برابر 65 تا 90 میلی گرم در روز است و حد بالایی مقدار مصرف این ویتامین برابر 2000 میلی گرم در روز است.

با وجودی که به نظر نمی رسد مصرف بیش از حد ویتامین C در جیره غذایی مضر بوده و به بدن صدمه بزند ولی استفاده از مکمل های مگادوز ممکن است سبب بروز نشانه های زیر شود :

اسهال      تهوع      استفراغ      سوزش سر دل      نفخ و کرامپ شکم      سر درد      بی خوابی      سنگ کلیه

باید به خاطر داشت که یک جیره غذایی سالم، حاوی مقدار کافی ویتامین c ، برای بسیاری افراد است

ویتامینC دارای منافع متعددی است ازجمله می‌توان تأثیر متوسط آن را درمقابله با سرماخوردگی نام برد. نتایج پژوهشی که اخیراً انجام شده حاکی از یک منفعت بالقوه‌ی دیگر ویتامینC است.
طی انجام یک بررسی دربیماران بستری شده در بیمارستان، که غالباً نسبت به افراد طبیعی دارای ویتامینC کمتری هستند، پژوهشگران پس از تجویــز ویتامینC، مشاهده کردند خلق وخوی بیماران بهبود یافته است.
ممکن است ارتباط میان ویتامینC و خلق‌وخو شگفتی برانگیز باشد ولی باید گفت که دور از دسترس نیست.
افراد دچار کمبود ویتامینC، غالبا احساس خستگی یا افسردگی دارند. افزون براین، ازنتایج بعضی بررسی‌های انجام شده چنین برمی‌آید که ویتامینC دارای آثار تعالی برخلق است.
بنابراین، این مسأله با معنا می‌شود که ویتامینC بر اخلاق تأثیر دارد ولی دراین مورد باید پژوهش بیشتر انجام ‌گردد.
درضمن باید از میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از ویتامینC استفـ اده کرد. اگر از مکمــل‌ ویتامینC هم استفاده می‌شود، باید سعی شود که ورودی ویتامینC به بدن، بیش از2000 میلی‌گرم نباشد و به هرحال پیش ازمصرف هر نوع مکمل‌باید از پزشک نظر خواست.

منبع : دکتر هوشنگ سلطان‌زاده